چشمه های پلکانی باداب سورت

مرکز آن، شهر آذرشهر است. اخیراً در گوگان مرکز جمع آوری شیر تأسیس شد که مازاد بر مصرف شیر منطقه جمع آوری شده و به کارخانجات شیر پاستوریزه ارسال می شوند. مردم هم دورم جمع میشدند و گوش میکردند. اطلاعات شهر ازمیر و چشمه رو هم که از اینترنت جمع کرده بودم و منتظر روز مسافرت. مازندران بزرگترین استان شمالی کشور با بهترین جاهای دیدنی ایران برای مسافرت عید است. دره سنگآبهای ندوشن در فهرست میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. دریاچه چورت یکی از زیباترین دریاچههای مازندران و ایران است که با انبوهی از درختان سرسبز و سر به فلک کشیده شده محاصره شده است.

بر روي قسمتي از تپة سنگي پيرغار، سه سنگ نبشته به زبان فارسي کندهکار شده که شرح لشکرکشي سردار اسعد بختياري به تهران و نقش طوايف بختياري در انقلاب مشروطيت ايران است. هريس يكي از قديمي ترين مراكز صنعت فرش در آذربايجان و ايران است و فرش هاي « مرز بلند آن شهرت جهاني دارد». خدا بیامرزِ بابام، در خواجه اباصلت(آرامگاه خواجه اباصلت هروی در حاشیه مشهد) دفن است. اما طبیعت جالب توجه چشمه اسرار آمیز “پیر” و نشانه های اطراف و اکناف آن و رفتار خود چشمه باعث شده که از قدیم الایام این چشمه مورد احترام مردم منطقه بوده و باشد و هر کس تا حد توان سالی یکبار لااقل به آنجا رفته و با کشتن بزغاله ای آبگوشت درست کرده مقداری را خودشان خورده و بقیه را در برگشت در روستای خودشان بین مردم تقسیم کنند.

یک عدهای نمیخواهند چوب را حرام کنند. یک سال مانده بود به انقلاب. در سال 1395 از سوی نشر چشمه منتشر شد و از آن به بعد با این چاپ در بازار موجود است. بالقلو روستایی است از توابع بخش نوبران شهرستان ساوه که در جنوب شهر غرقآباد واقع شده است. چشمه های شگفت انگیز باداب سورت در جنوب ساری، در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و در استان مازندران، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، بین روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد. این آبشار دارای ۲۰متر ارتفاع از و دامنههای شیرکوه قرار دارد. آدرس آبشار درهگاهان : شهرستان تفت، ۵ کیلومتری جنوب غربی شهر تفت.

در بین جاهای دیدنی دماوند، نقش طبیعت خوشآبوهوا بسیار پررنگ است و یکی از دلچسبترین مناطق این شهرستان روستای مشا است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: ۲ و نیم میلیون مترمکعب آب سد چشمه عاشق در شهرستان نیریز در شرق استان برای مصارف کشاورزی رهاسازی شد. یک دوتاری میخواهم». مادرم گفت: «ننه! یک بار یکی آمد وسط چادرها گفت: «استاد علیجمعه کجاست که دوتار میساخت». گفت: «از او بچهای نمانده».

دوتارهایی که او میساخت، کاسهاش کشیده بود. پدرم دو سه ماه در همین بیمارستان امام رضا(ع) خوابیده(بستری) بود. مریض که شد خواباندیمش در بیمارستان امام رضا(ع) اما عمرش به دنیا نبود. پدرم که مریض شد، آوردیمش به همین مشهد. نفستنگی گرفت. من بچه بودم که پدرم مریض شد. از دوتارهایی که پدرم (علیجمعه) ساخته است، چند تایی را پیدا کردهام اما کسی آنها را نمیفروشد. در سن ۴۵ سالگی همین کِسب(حرفه)، پدرم را عیبناک(بیمار) کرد. کندهاش خوب باشد، چهارتا در میآید. هر جا در دهی، درخت توتی بیندازند، کندهاش را برایم میآورند.

نگاه میکند به کندهاش. کاسه هم با کاسه فرق میکند. به خدا قسم یک وقت سر بلند میکرد و هر دو تا چشمش کاسه خون شده بود. از اوایل قرن هارم هجری بحثهای مفصلی درباره دو اصطلاح سکر و صحو میان عارافن در گرفته که نمودهایی از ان را در رساله قشریه و کشف المحجوب هجویری میتوان دید.بر اثر همین بحثها دو فرقه جدید:«اهل سکر»و«اهل صحو»پدید آمدند و بر دیگر فرق صوفیه افزوده شدند.اهل سکر پیروان بایزید بسطامی(متوفی 261 ه)، و اهل صحو اصحاب جنید بغدادی(متوفی 297 ه)میباشند، و هر کدام مذهب خود را بر دیگر ترجیح مینهند. همین امر باعث متمایز شدن این روستا با دیگر روستاهای اطراف تهران شده است.

این امر نه تنها ناراحت کننده بلکه تاسف بار نیز خواهد بود، زیرا سئوال خواهند کرد و ما نیز قطعاً پاسخی جز سهل انگاری و بی توجهی و عدم استفاده بهینه از امکانات موجود نخواهیم داشت. اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست كه معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرا احشام استفاده میشود. هر چند باید مسایل بهداشتی در زمان استفاده از این حمامها در نظر گرفته شود. در زمان كريم خان زند بوشهر چنان اهميت يافت كه رقيب قدرتمندي براي بندر بصره در عراق شد. در اطراف این رودخانه و در تنگ تیزاب درختان سبز و بلند بالایی از قبیل درخت بید، درخت بلوط و همچنین درخت بادام میرویند.

مهمترین گونه گیاهی مجموعه چنار (Platanus Orientalis) است كه سازگاری خوبی از خود در منطقه نشان دادهاست و تقریباً معادل هشتاد درصد از پوشش سبز محوطه را به خود اختصاص دادهاست. در ضمن این تالاب محل زندگی چندین گونه ماهی نیز است. تالاب گندمان در میان مرغزاری بزرگ قرار گرفته و در میان گیاهان نمپسند و حاشیهای احاطه شده است. منطقه تالابی قره قشلاق دركناره های جنوب شرقی دریاچه ارومیه قرار دارد و به لحاظ شرایط خاص طبیعی زیستگاه بسیار مناسبی برای پرندگان آبزی و كنار آبزی و علف چر مانند میش و مرغ است .

قلعه ارژنگ در کوه ارژنگ قرار دارد و با اینکه کوه در مجاورت روستا واقع شده اما گردشگرانی که قصد بازدید از قلعه را دارند می بایست زمانی بین 2 الی 3 ساعت را به کوهنوردی سبک اختصاص دهند. حالا وقت انتخاب است، یا باید اهل کوهنوردی و صعود و فرود باشید و به همین بهانه دست همراهان خود را بگیرید و آرامآرام خود را به چشمه باداب سورت برسانید.

با گلستانی ها همراه باشید. در نتیجه باید قبل از سفر اقامتگاه خود را رزرو کنید تا با خیال راحت به سفر بروید. حالا ابزار هست و کارها راحت شده. برای رزرو هتل تهران در نزدیکی مجموعه تفریحی و گردشگری توچال بام، انتخاب اقامتگاه در نزدیکی خیابان ولنجک و دسترسی راحت به کلیه امکانات ضروری است. همین اول خیابان گاز، گاراژ چوببری بود. از آن خانه بیرون آمدم ، به کوشکی رسیدم نیک و دلگشای ، در سایه ٔ آن کوشک ساعتی بنشستم تا لحظه ای برآسایم ، اتفاقاً کوشک سعید شاهک بود که مأمون به گرفتن من او را نصب کرده بود.

کنگ امرد را بپوشانید او. او هم در آن زمان صد و پنجاه تومن به من پول داد. گفت «ننه آن را بده باز تو برای خودت درست میکنی». همان دوتاری که درست کردهای را بده به این بنده خدا». بالاخره این دوتار را چه به خوب، چه به بد درست کردم. این دوتار را نفروشی، این دوتار از من. گفتم کار بابا خیلی سخت است، کار من نیست. این آمد پیش من گفت: «عمو! گفت: «گشتهام تا رد شما را زدهام. هنری هم نداشتیم. یک روز مادرم خدابیامرز، دماغ ما را دود کرد(معادل گوش ما را پیچاند) گفت: «ننه!

گفت: «این جوری بزن، اینجوری تیشه کن». آمدم آن را تیشه کردم. وی برای آبیاری درختان باغ كاریز لیمك را كه در قصر قمشه بود خریداری كرد. بزرگنیا در پاسخ به این پرسش که احتمالا با آغاز حرکت قطارها در این محدوده، لرزشها نیز روی وضعیت اب تاثیرگذار خواهند بود یا خیر؟ صد و پنجاه تا یک تومنی خیلی پول بود. هر قسمت، اگر کنده خوبی باشد، یک کاسه دوتار میشود. اگر از شلوغی و محیط پر از اضطراب و هیاهوی شهر خسته شدهاید، دریاچه چورت میتواند به شما کمک کند تا انرژی از دست رفته خود را جبران کنید و با حالی خوب و اعصابی آرام به شهر و دیار خود باز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید