چند پیشنهاد برای سفرهای یکی دو روزه به اطراف تهران – دکتر وردپرس

این منطقه زیبا و ییلاقی بین کوه های البرز قرار دارد و از شرق به کرج ، از شمال به رامسر و تنکابن و الموت و از جنوب به هشتگرد و از غرب به قزوین می رسد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند کلینیک چشم پزشکی نور شهر ری و درمانگاه شهدای شهرری و آرامگاه شیخ صدوق ابن بابویه و پمپ بنزین بابایی شماره ۱۶۲ و جایگاه CNG ابن بابویه قرار گرفته است.

ایشان در طی سال های 1289 تا 1358 هجری شمسی زندگی میکرده و در دوران حیات خود، کارهای بسیار مهمی را انجام داده است. غار های طالقان کرج برای انجام این عمل می تواند انتخاب مناسب و خوبی باشد. این اثر تاریخی در واقع آسیابی قدیمی است که در زمره آسیابهای آبی تنورهدار قرار میگیرد. از این آب معدنی به دو صورت آبمعدنی بستهبندی شده در قالب بطریهای یک و نیم لیتری توسط کارخانه آب معدنی “مس کو” و همچنین به صورت چشمهای دایمی که روی مظهر آب حوضچهای سیمانی سرپوشیده ساخته شده مورد استفاده اهالی و گردشگران قرار میگیرد.

دلیل نامگذاری آن به خاطر غار زیر آبی این منطقه است که رنگ دیوارهای آن قرمز و کف آن با شن سفید پوشانده شده است. دمای آب حوضچه در حدود ‪ ۴۴‬درجه سانتیگراد و رنگ آن بیرنگ و مزهای شبیه گس دارد. دمای آب در داخل استخر در حدود ‪ ۳۵‬ درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می شود. معمولا در اطراف همه شهرها تعدادی روستای خوش آب و هوا وجود دارد که مردم برای تعطیلاتشان سری به آن ها می زنند.

آبشار شله بن در منطقه خوش آب و هوا و دیدنی قرار دارد و فصل بهار همواره به عنوان بهترین زمان بازدید از آبشار به حساب می آید چراکه در این فصل، هوای منطقه دلنشین بوده و به لطف بارش های باران، آبشار در پرآب ترین حالت خود قرار دارد. این چشمه در پناه کوههای گنو جا خوش کرده و منبع املاح معدنی مفید همچون گوگرد، کلر و سولفات و درمانی برای بسیاری از بیماریهای رایج است.

در حال حاضر در محل این چشمهها، موسسه آب درمانی احداث شده که شامل استخر بزرگ عمومی با عمق کم، دوشهای گرم و سرد، رختکن مستقل و بوفه است. از دیرباز کوهستان در اسطوره های اقوام گوناگون دارای ارزشی والا بوده است ، خصوصا در میان اسـاطیر ایرانی نیز کوه ها همواره از قداست خاصی برخوردار بوده اند و محل دریافت فر ایـزدی محسـوب مـی- شدند. مردم 86 روستای طالقان تا قرن سوم هجری قمری، پیرو آئین زرتشتی بودند و در زمان حکومت صفویه، تمام آن ها به اسلام روی آوردند و لازم به ذکر است مردم طالقان به دو زبان مازندرانی و محلی خود با نام تاتی طالقانی صحبت می کنند.

جاده رینه در زمستان در زمان بارش ها گاه در ساعاتی بسته می شود و در زمان بارش حتما بهتر است که با زنجیر چرخ به این روستا سفر کنید ، گرچه بسته شدن جاده رینه در زمستان بیشتر موقتی است و به دلیل سکونت و تردد بسیار زیاد به این روستا در زمستان ، پس از ساعتی جاده ها باز شده و برای تردد آماده می شود ، اما بهتر است نکات ایمنی را در سفر به رینه در نظر داشته باشید. ارتفاع این چشمه از سطح دریا 1900متر می باشد از آب این چشمه روستاهای عباس آباد – اکبرآباد و قسمتی از شازند برای کشاورزی و شرب استفاده می کنند از نظر کیفیت آب این چشمه جزء آب های با کیفیت خیلی خوب و مناسب به شمار می رود .

از آن گذشته چشمه شابیل لاهرود با ظهور آب گرم با دمای ۵۰ درجه در ارتفاع ۲۷۰۰ متری، مرتفعترین و گاومیش گلی سرعین پرآبترین چشمه ایران از اهمیت ویژهای برخوردار است. طالقان شهری در شهرستان طالقان واقع در استان البرز ایران است. اگر تجربه حضور در یکی از چشمه های آب گرم ایران را داشتهاید، میتوانید نظرتان درباره آنها با ما درمیان بگذارید و از مزایا و معایب مجتمعهای آبدرمانی هر منطقه بگویید. هدف اصلی اجرای این پروژه تولید انرژی الکتریکی و تزریق آن به شبکه سراسری و تامین قسمتی از نیاز کشور ایران است.

برخی از این چشمهها (مثل آبگرم فردوس، سیرچ کرمان و گنو بندرعباس) هر ساله شاهد خیل عظیمی از مسافرانی هستند که جهت آبدرمانی به آنجا مراجعه میکنند. آب مورد نیاز خود را از طریق رودخانهی شاهرود که از بخش پایینی طالقان وارد این روستا شده، تامین میکنند. دریاچه این سد به معجز چشمه و سد سیاه رود هم شناخته می شود. دمای آب در حوضچه اول ‪ ۴۷‬درجه سانتیگراد، بودار و رنگ آن کمی مایل به سبز پستهای است و مزه آب هم کمی ترش میباشد. بنای تاریخی آستان مقدس امامزاده قاضی میر سعید گفته می شود در قرن نهم و دهم هجری قمری ساخته شده و همچنین بر روی سنگ قبر ایشان هم کتیبه ای وجود دارد که میگوید امامزاده قاضی میر سعید در سال 926 هجری قمری زندگی میکرده است.

در روستای خچیره ،آبشار وارکش قرار دارد که آبشار معروفی در طالقان است. این دره در 9 کیلومتری شمال روستای فورگ واقع است. گلال زیری : این طایفه نیز ساکن روستای سرپله هستند و در مناطق مختلف دهلران و آبدانان نیز دیده می شوند گویش آنها لُری است . بنای تاریخی امامزاده هارون در دوران حکومت قاجاریه دستخوش تغییراتی شد و خاتم کاری های زیبایی در صحن امامزاده قرار داده شد اما در دهه های اخیر دزدیده شده و جایشان تزئینات چوبی قرار گرفته است.

رود درخت توت : در شمال غرب کروخ بین قریه های علی سیروانی ، انجیرک و ساخری جریان داشته که فصل آبخیزی آن در فصل بهار است . در میان 86 روستای شهرستان طالقان، روستای میر یکی از جذاب ترین و زیباترین روستاهای شهرستان است که به لطف طبیعت سرسبز و دشت های وسیع، در میان طبیعت گردان از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد. محل کنونی آن، میان درب دشت و درب امام است.

دیدگاهتان را بنویسید