گرد فراموشی بر اسطورهها و افسانههای مازندران – ایرنا

شهر سبزوار با بسياري از داستانهاي پهلواني ايران باستان ارتباط دارد. او بر شهر اِرِک (یا اوروک) فرمان میراند و وجودی دو سوم خدایی داشت با هیکلی درشت و اندامی فریبنده. آب حَیات، یا آب زندگانی، آب زندگی، آب جاودانگی، آب جوانی، آب حیوان، آب بقا، عینالحیوة، نهرالحیوة، چشمهای تخیلی در تاریکیهاست که هر کس از آن بنوشد یا خود را در آن بشوید، دوباره جوان میشود و عمر طولانی میکند. از میان متون دینی اسلامی، عهد جدید به صراحت از آن یاد کرده، چه در کتاب مکاشفه یوحنا گفته شده است: نهری از آب حیات به من نشان داد که درخشنده بود مانند بلور؛ و از تخت خدا و برّه جاری میشود.

هلن زیبا که در دامنه زاگرس مهربان ، در جوار کارون سرسخت و پر صلابت و در میان رودهای سخاونمند استان چهارمحال و بختیاری آرمیده و طبیعت زیبای خود را به همه ارزانی کرده است، باید مواظب باشیم هنگام گشت و گذار و بهره برداری بر ییکره این طبیعت زیبا زخمی نزنیم و مراقب طبیعت و حیات وحش هلن باشیم تا این گنج بی بدیل را برای همیشه داشته و از دیدنش لذت ببریم.

کرده لبش چو انگبین تعبیه در شکر اله. این اندیشه در فرهنگ بسیاری از ملتها حضور دارد و آن را قهرمانانی است که در تحولات فرهنگ و داد و ستدهای فرهنگی میان ملتها مبادله شدهاند و گاه سایههایی از آنها بر روی هم افتاده و آمیزههایی پدید آورده است. اشكال اين قول اين است كه قبول نداريم متبادر از لفظ روح در كلام خداى سبحان روح آدمى باشد، و دقت و تدبر در آيات كريمه اى كه متعرض كلمه روح شده احتمالاتى را كه اين قائلين بر سر آنها اختلاف كرده اند همه را دفع مى كند. در بالاترین ترین قسمت جنگل کارا محلی به نام سیبستان وجود دارد که برای کمپ مسطح است.

در مرکز تالار دوم این غار میدان کوچکی قرار دارد که در آن چالهای حفر شده و احتمال میرود مکانی برای برافروختن آتش بوده باشد. جالب آنکه کولج بالا و پایین هر کدام دارای مسجد هستند و در وبلاگ همین روستا آمده است که در مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا دسته کولج پایین به مسجد کولج بالا و در روز عاشورا دسته کولج بالا به مسجد کولج پایین میرود. پشت هر کوه و درون هر پیچ و خم دشت هلن یک راز پنهان است که انسان را کنجکاو طبیعت می کند. این روستای کوهستانی با ارتفاع ۲۲۰۰ متر یک منطقه بکر و آرام در نزدیکی تهران است.به پیش بینی هواشناسی هوای آفتابی اما سردی را تجربه میکردیم بعد از رسیدن ۱۱ نفر شرکت کننده به محل قرار مسیر روستا را در پیش گرفتیم.برای رسیدن به این منطقه وارد اتوبان تهران کرج شده و در کیلومتر ۱۶ بعد از ایران خودرو و قبل از پمپ بنزین وردآورد سمت راست وارد بلوار شهید اردستانی شده و تا انتهای این خیابان ادامه دهید تا تابلوی روستاهای وردیج و واریش را مشاهده کنید این مسیر یک جاده آسفالت نسبتا باریک است.این جاده پیچ در پیچ کوهستانی را که حدود ۱۶ کیلومتر است تا آخر ادامه دهید پایان جاده ورودی روستای واریش خواهدبود .

این چشمه به سمت روستاهای عباس آباد و اکبرآباد جریان دارد. گردشگران پس از ورود به شهرستان اردل و عبور از روستای رستمآباد و رودخانه کارون، جاده خاکی را از میان باغات انبوه به سمت این تفرجگاه پر نام و نشان وصفناپذیر در پیش میگیرند. علاوه بر این ها جادههای خاکی روستای جوزستان، آب گلور، جاده خاکی سر تنگ مسن، جاده خاکی روستای ده کهنه سررک از دیگر راههای ارتباطی و دسترسی به منطقه است. داستان رفتن او به جستوجوی آب حیات، از میان مآخذ موجود، گویا نخستین بار در تاریخ الرّسل و الملوک محمّد بن جریر طبری (۲۲۴ـ ۳۱۰ق/۸۳۹ ـ۹۲۲م) آمده است.

گزارش مفصلتر را در میان مآخذ فارسی موجود، ظاهراً نخستین بار حکیم ابوالقاسم فردوسی (ح ۳۲۹ـ ح۴۱۶ق/۹۴۱ـ ۱۰۲۵م) داده است که مانند مآخذ بعدی، خضر را در کنار اسکندر دارد. علاوه بر طبیعت زیبای منظقه، رفتینگ و قایق سواری در ابهای خروشان کارون نیز از دیگر جاذبه های دشت هلن است. همچنین جاده آسفالته دورک تا معدن نیز پیرامون این منطقه را فراگرفته است. وحدت وجود: وحدت وجود معانى متعدّدى دارد، آنچه به طور قطع باطل و به عقيده همه فقها موجب خروج از اسلام است اين است که کسى معتقد باشد: «خداوند عين موجودات اين جهان است، و خالق و مخلوق و عابد و معبودى وجود ندارد.

چون به برخوردگاه آن دو رسیدند، ماهی خود را فراموش کردند و آن ماهی راه دریا گرفت و در آب شد. الیاس بر او نماز کند و به گور کندش، چون کسی نبود که گورش کند. او رویین تن وارد شاهنامه شده است و فردوسی یادآوری نکرده که رویینتنی را از کجا به دست آورده است. جدّش به او گفت که مرگ، سرنوشت چارهناپذیر آدمی است. مادرش تتیس که دلهره مرگ وی را داشت، او را در رود استوکس (رودی در عالم زیرین، هادِس) فرو برد تا رویین تنش گرداند، ولی آب به آن پاشنه که در دست مادر بود، نرسید و شاهزاده تروایی، پاریس، بعدها از همین نقطه ضعف آشیل آگاه شد و تیری بر پاشنهاش رها کرد و نابودش گردانید.

دوستی به نام انکیدو داشت که از مرگ او سخت اندوهگین شد و به نزد نیای خویش اوت نپیشتیم که در طوفان بابل زندگی جاودانه یافته بود، رفت تا راز زندگی جاودان را از وی بپرسد. نویسنده پس از شرح گردش و جهان گشاییهای وی در سراسر گیتی (ایران، هند، چین و تبّت، که «همه جای زمین رام او شد») میگوید: آنگاه از آن سوی قطب شمال وارد ظلمات گشت چنانکه خورشید در جنوب (او) بود، و همراه ۴۰۰ تن به جستوجوی چشمه جاودانگی (عین الخُلد) برآمد. در غرب آن را چشمه جوانی میگویند. آنچه سرچشمه پدید آمدن اندیشه آب حیات در فرهنگ اسلامی میپندارند، آیاتی از سوره کهف است: یادآر آنگاه که موسی به شاگرد خود گفت من پیوسته راه میروم تا به برخوردگاه دو دریا برسیم یا همچنان راه را تا زمانی دراز دنبال کنم.

همچنین در سال های اخیر یک مسیر تریل زیبای 15 کیلومتری بین روستای گندمکار تا جوزستان طراحی شده که با گذر از میان جنگل های بلوط و عبور از روی پل های چوبی و سیمی یا پله های سنگی و مسیرهای پاکوب یک تجربه کوه نوردی منحصر بفرد را نصیب علاقمندان به این ورزش می کند. در میان قهرمانان جاودانی جوی، کهنتر از همه گیلگمش پهلوان حماسی بابلی و دارای منظومهای به همین عنوان است که داستان وی در غرب آسیا گسترده بود. و خضر همه روز در بیابانها گردد و الیاس در میان دریاها گردد تا کسی که راه را غلط کرده بود، به راه باز آرند، و شب به سدّ ذوالقرنین روند و تا روز آنجا عبادت کنند خدای تعالی را، و تا قیامت شغل ایشان است».

اگر میخواهید تجربهی آبگرم در فضای باز طبیعت را داشته باشید، بدون شک انتخابتان «آبگرم ارجستان» است. آب چشمه دیمه به علت وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم فراوان از گواراترین آب های جهان بشمار می رود که برای مشکلات کلیه و حتی سنگ کلیه و درمان پوسیدگی دندان مناسب است. همین مکان در زمستان محل مناسبی برای پیست اسکی محسوب میشود. از این پس آب حیات وارد زندگی قهرمانان میشود. یکی از آنان که از آن برخوردار شد، آشیل (اَخیلُس)، پسر پلیوس و تِتیس، از پهلوانان ایلیاد و از قهرمانان برجسته جنگ تروا بود. اسفندیار، قهرمان رویین تن داستانهای ملی ایران ، زندگی مشابهی با آشیل دارد.

بورالان منطقه ای است واقع در نقطه صفرمرزی ایران و ترکیه، با ۶۸ هزار هکتار وسعت که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان هم، مرز مشترک دارد. علاوه بر آن گیوه که نوعی پاپوش دستدوز تولید شده از نخهای قالی است، از جمله صنایع دستی در خور توجه این استان است که در سنجان و وفس تولید میشود. شهرستان گالیکش در شرقی ترین قسمت استان گلستان و در شرق شهرستان مینودشت و در محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان واقع است.

چهار محال بختیاری به عنوان بام ایران همیشه توجه مسافران زیادی را به خود جلب می کند، این استان کوچک در فلات مرکزی ایران قرار گرفته و طبیعت زیبایی را در دل خود جا داده است. تورنگ تپه یک تپه مشهور باستانی است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. اوایل بهار که دشت لباس سبز و پر گل برتن می پوشد و آب وهوای منطقه بسیار مطبوع است، بهترین زمان سفر به این دشت است، طبیعت هلن بخصوص در اردیبهشت ماه بسیار زیباست و اغلب طبیعت گردها در این زمان کمپ خودشان را در این دشت برپا می کنند و از تماشای این طبیعت زیبا بهره می برند.

دیدگاهتان را بنویسید