گویش آنها کُردی محکی است

وی گفت سایر استانها نیز قرار است به همین روش عمل کنند و پس از پایان روز اجرای طرح به مرور گزارشها را از استانها دریافت و جمع بندی خواهیم کرد. یکی از شهرهای این استان شهر نورآباد می باشد که به بهشتی کوچک در دل استان فارس معروف است. این تنگ با درهای ژرف و پرآب، در مجاورت جاده شیراز – اهواز و در نزدیکی روستای هرایرز قرار گرفته و دارای جنگل بلوط، بنه و بادام است. تنگسا یا تنگ سا نام مزرعه ای در نزدیکی نورآباد است. این برج که ظاهرا یک پرستشگاه یا آتشکده بوده ۷ متر ارتفاع و ۴۰/۳ متر عرض دارد که شامل ۱۵ ردیف سنگ لاشه سفید مکعبی شکل است.

10- آبتنی در دریاچه باداب سورت برای بانوان محترم مقدور نیست و باید از این کار اجتناب کنند. درختان سربه فلک کشیده و رودخانهها و آبشار هایی که شما را مسحور خود می کنند و می توانید در سایه سار درختان آن لذت و آرامش خاصی را تجربه کنید. روش کشت و آگاهیهای لازم نیز در قالبهای مختلف از جمله کتابچه، برای استانها ارسال می شود و بعد از آن با حضور مردم و تشکلها و علاقهمندان به طبیعت وارد عرصه میشویم و اقدام به کاشت بذر می نماییم. طبق بررسیها مشخص شد که لیدوما شهری تاریخی در زمان هخامنشیان بوده و قدمتش به ۵۵۰ سال پیش از میلاد میرسد.

احسان سمیع زاده مجری طرح ملی جنگلانه گفت: جنگلانه یک طرح ملی و خودجوش است که با توجه به توان و تخصص تشکلها و سازمانهای مردم نهاد برای پنجمین سال متوالی برگزار می شود. در این بخش از وب سایت مجله گردشگری هم اقلیم جاهای دیدنی نورآباد را به شما معرفی خواهیم کرد. برای آشنایی با مکان های دیدنی این شهر در استان فارس در ادامه با ما همراه باشید.

در زمان حفاری در این منطقه آثار باستانی دیگری مثل یک کاخ هخامنشی نیز کشف شده است. امیرپاشا کنکاش عضو هسته مرکزی طرح جنگلانه نیز گفت: جنگلانه در سال ۹۳ بر اساس درس آموخته ها و تجربیات تشکل مردم نهاد “خانه فرهنگ بوم گردان پارس” در زمینه کاشت بذر و نهال شکل گرفت و در سال های گذشته و در این پنج سال به رشد خود ادامه داد. تعدادى از اين چشمهها در حال حاضر تفرجگاه بوميان است و به همت آنان فضاسازى مختصرى در اطراف آنها انجام شده است که چشمههاى سندگان ، برملردگان ، پير غار و چشمهٔ ديمه در فارسان و چشمهٔ سياهسرد در بروجن از آن جمله هستند و ديدارکنندگانى از ساير استانها را نيز به سوى خود جلب مىکنند.

اگر به دره آکواریوم آمدید، حتما از جاذبههای گردشگری و طبیعی اطراف از جمله زیباترین پل هوایی ایران، دره خرچنگها، باغ چهار فصل و دره تنگه رغز دیدن کنید. امروزه این طرح بر اساس بذرکاری به شیوه کپه کاری است و در عرصه هایی که آسیب دیده اند و نیاز به ترمیم دارد و همچنین تحت قرق و حفاظت هستند اجرا می شود. در این روز؛ جمعه ۳۰ آذر ۹۷؛ کوچک و بزرگ دست یاری به جنگلانه دادند و جنگلانه اکنون پنج ساله شده است. مساحت كل مخزن سد قريب به ۱۰ هكتار بوده و در حدود ۶۰۰ هزار متر مكعب آب را در خود ذخيره مينمايد، منبع تامين كننده آب مخزن سد، آب چشمه سرچشمه است.

ايسلند 85 درصد انرژي مورد نياز خود را از منابع زمين گرمايي تامين مي كند. لیدوما یک محوطه باستانی در شهرستان ممسنی است که مورد توجه باستانشناسان سراسر دنیا بوده است. با توجه به دروازهها و برجهای متعددی که در اطراف قلعه وجود داشته است احتمال اینکه قلعه برای دفاع از شهر استفاده میشده بسیار است. امروز در این طرح، در منطقه چشمه انجیر بیش از ۵ هکتار بذر کاری شده و اطلاعات سایر شهرستانها و استانها نیز به زودی به دبیرخانه مرکزی جنگلانه واقع در استان فارس و شهرستان شیراز، تشکل مردم نهاد خانه فرهنگ بوم گردان پارس، ارسال خواهد شد.

انجمنهای همراه در این برنامه خانه فرهنگ بومگردان پارس، انجمن ایلفا، انجمن رفتگران طبیعت فارس، کانون سبز دانشگاه شیراز، خانه سبز دانشگاه شیراز ، گروههای آفرود سوار، مدرسه طبیعت بومبان، گروه کوهنوردی کهندیارا و مردم طبیعت دوست بودند. وی گفت: در این طرح مراتع و جنگلهای آسیب دیده و مستعد احیا، بذرکاری میشود. ثابت در ادامه گفت: اجرای طرح ملی جنگلانه به افزایش عرصه های جنگلی، پوشش گیاهی، احیای مراتع و جلوگیری از فرسایش خاک کمک شایانی میکند.

محمد ثابت طراح و ایده پرداز جنگلانه گفت: قبل از اجرای طرح، آموزش های مقدماتی در خصوص گونه های بومی هر منطقه داده می شود. ثابت همچنین ادامه داد: در چند سال گذشته بالغ بر ۲۹۷۴هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی استان فارس با بذرهای بومی؛ بذرکاری شده است که عموماً گونه های بادام، ارژن، و بلوط می باشد و برخی از عرصه ها، عرصههای بوده است که پیشتر دچار حریق شده بودند و نیاز به ترمیم داشته اند.

چشمه های آبگرم در تمامی دنیا از جاذبه های مهم گردشگری سلامت به حساب می آیند و باعث شده است تا سالانه تعداد زیادی گردشگر به این منطقه سرازیر شوند تا از این چشمه ها بهره ببرند. یکی از این مکان های جذاب و دیدنی، روستای هدف گردشگری قلات می باشد. استان فارس یکی از محبوب ترین و مهمترین مقاصد گردشگری ایران است. آبشارها و چشمههای زیادی به تنگ بوان طراوت و زیبایی بخشیدهاند که آبشار پولکی یکی از مهمترین جاذبههای تماشایی آن است.

تفرجگاه بوان بسیار خوش آبوهواست و در تابستان بهعنوان ییلاق مورد استفاده عشایر قرار میگیرد. تنگ بوان در مسیر اصلی و آسفالته شهر ممسنی قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. چشمه آب معدنی کندوان: چشمه آب معدنی کندوان در روستای تاریخی و کمنظیر کندوان در فاصله 22 کیلومتری جنوب اسکو در میان درهای باصفا و کنار رودخانه پرآبی به همین نام واقع شده است. روستای قلات در منطقه ای کوهپایه ای واقع شده و مملو از درختان و باغهای قدیمی است. که از دو محل سر چشمه میگیرد،یکی در محل باغ مراد که چشمه ای است قدیمی که در زمان دیالمه به صورت خندق،قلعه ی طبرک را احاطه کرده بود.

همچنین در قسمت بالا دست این چشمه رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش در جریان است که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری بدیع و دیدنی به ارتفاع 10 متر به وجود آورده , که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه است . بهواسطه وحود دشتهای سرسبز در کوهپایههای دماوند، گیاهان دارویی فراوانی در محدوده شهر رینه میروید که بومیها و گردشگران عموما با کیسههای پلاستیکی کوچک و بزرگ، به جمعآوری آنها میپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید