یک قدم تا بهشت +عکس – مشرق نیوز

در این صورت حتماً به چشمهی آب گرم گنو که در کوه گنو قرار دارد بروید. این چشمهی آب گرم علاوه بر این که یک محیط بسیار زیبا برای تفریح و تفرج است، خواص درمانی زیادی دارد و برای گشتوگذار مکان بسیار مناسبی است.از حمام گلهداری چه میدانید؟ درياچه قوري گؤل در فاصلة 45 كيلومتري تبريز در مسير جادة تهران – تبريز قرار دارد و اين درياچة مثلث شكل با وسعت 240 هكتار با پستي و بلندي هايي نه چندان مهم احاطه شده است.

این شهرستان 1340 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و مساحت آن حدود 1600 کیلومتر مربع می باشد که وسعت شهرستان حدود 93/3 درصد کل وسعت استان می باشد، این شهرستان دارای دو بخش و پنج دهستان و سه شهر و 41 روستای تابعه می باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در 37 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی و 45 دقیقه شرقی قرار گرفته است. تفاوتی که در چشمه سورت امروزی نسبت به چشمه سورت تا یک سال پیش دیده میشود، حاصل واگذاری این جاذبه طبیعی به بخش خصوصی برای ایجاد مدیریت یکپارچه و خارج کردن آن از بلاتکلیفی مدیریتی بین میراث فرهنگی، منابع طبیعی و آب منطقهای است.

در حقیقت این چشمه یک منطقهی کوهستانی است که آبوهوای آن نسبت به شهر بندرعباس بسیار معتدلتر است. استان کردستان یکی از مناطق کوهستانی ایران است که دارای کوه های بلند و زیبای بسیاری است. این منطقهی کوهستانی با آبوهوای متعادل تفرجگاه بسیاری از کسانی است که قصد تغییر آبوهوا از هوای شرجی بندرعباس به یک هوای معتدل را دارند. یکی دیگر از جاذبههای طبیعی بندرعباس، منطقهی خوش آبوهوا و حفاظتشدهی گنو است که در شمال شهر بندرعباس واقع شده است. حالا که صحبت از آب گرم شد، خوب است به حمام گلهداری نیز اشاره کنیم.

4. روان مترددِ زنگاری، قساوت می گیرد و در برابر حق به شدت سختی و صلابت نشان می دهد و ابداً انعطاف ندارد حتی گاهی از سنگ سخت تر می شود؛ زیرا سنگ احیاناً از خود انعطاف نشان می دهد و از شکاف دل سنگ چشمه زلال می جوشد؛ لکن برخی از قلب ها هیچ گاه انعطاف ندارند «ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُکمْ مِنْ بَعْدِ ذَلِک فَهِی کالْحِجَارَةِ اَوْ اَشَدُّ قَسْوَةً وَ إِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا یتَفَجَّرُ مِنْهُ الاَنْهَارُ وَ إِنَّ مِنْهَا لَمَا یشَّقَّقُ فَیخْرُجُ مِنْهُ الْمَاءُ وَ إِنَّ مِنْهَا لَمَا یهْبِطُ مِنْ خَشْیةِ اللهِ وَ مَاللهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلوُنَ؛ سپس دل های شما بعد از این واقعه (داستان گاو بنی اسراییل وزنده شدن مقتول) سخت شد، هم چون سنگ، یا سخت تر از آن؛ چرا که پاره ای از سنگ ها می شکافند و از آنها نهرها جاری می شود، و پاره ای از آنها شکاف برمی دارد و آب از آن تراوش می کند و پاره ای از خوف خدا (از فراز کوه) به زیر می افتد (دل های شما نه از خوف خدا می تپد ونه سرچشمه علم و عواطف انسانی است) و خداوند از اعمال شما غافل نیست».

این تالاب با وسعت 980 هکتار در شهرستان گندمان قرار دارد و در زمره تالابهای بینالمللی جای گرفته است. ـ آبهای سولفوره سدیم رادیو اکتیوگرم، برای درمان بیماریهای تنفس مفید است. شهرستان شبستر، مامن عارف نامی ایران، شیخ محمود شبستری هم به همراه مجموعه بناهای تاریخی توریستی و فرهنگی فراوان چون مسجد جامع تسوج، مقبره شیخ محمود، کلیسای موجومبار، بندر رحمانلو، آبشار سرکند دیزج، همچنین با سفالینهها و سرامیکهای زیبا و معروف خود میزبان شایستهای برای هموطنان خواهد بود.

موضوعی که به گفته بهرهبردار و مدیر مجموعه چشمهسورت ریشه در برخی مشکلات کتابچه طرح بهرهبرداری دارد. صرفنظر از اهمیت طبیعی و محیط زیستی اقدام انجام شده برای سورت، نکته مهمی که احیای این مجموعه میتواند به دنبال داشته باشد، هموارسازی مسیر ثبت جهانی آن است. این موزه را میتوان یکی از بزرگترین موزهها در نوع خود است که در جنوب کشور قرار دارد. موزهی مردمشناسی خلیج فارس دارای سه طبقه است و در محوطهی تاریخی برکههای باران قرار دارد.

او تصریح میکند: طبق کتابچه طرح، بهرهبردار موظف به احیای محوطه چشمه است و ارائه خدماتی مانند آب، برق، گاز و ایجاد راه دسترسی مناسب توسط بخش دولتی باید انجام شود. بهرهبردار چشمه خاطرنشان میکند: با محصور کردن حوضچهها به وسیله زنجیر و استقرار نیروهای حفاظت از ورود افراد به حوضچهها جلوگیری شد. معاون میراث فرهنگی مازندران با بیان این که ثبت جهانی توسط خود وزارتخانه پیگیری میشود به همشهری اظهار میکند: ثبت جهانی فرآیندی طولانی است که معیارهای مختلفی دارد. یکی از ماهیهای بسیار نادر آوینیوس گینویس نام دارد که بسیار کوچک و سریع است و بهراحتی قابل مشاهده نیست.

آب این چشمه از نظر غنای مواد معدنی و املاح کیفیت بالایی دارد و بسیار گوارا است. بطور کل بخش گاوگان ۱۹ آبادی و دهستان تیمورلو ۱۲ آبادی دارد که ۶ مورد آن از سکنه خالی است. بازدید از این موزه به شناخت مردم این بخش از کشور عزیزمان بسیار کمک میکند.آیا نام دیگر معبد هندوهای بندرعباس را میدانید؟ سالنهای متعدد این موزه دارای قطعات زیادی است که نشاندهندهی فرهنگ و آدابورسوم مردم استان هرمزگان از گذشته تا به امروز است. طبقه همکف دارای طنبی های اصلی و جانبی در اضلاع شمالی شرقی و غربی با پنجره های اروسی است.

ماکو یکی از شهرهای آذربایجان غربی است که آن را شهری خفته در طبیعت میدانند. تندی دامنهها و صعب العبور بودن آن، کوهستان را از هر نوع هجوم مصون نگاه داشته و از مظاهر تمدن جدید نیز محروم کرده است. رود ارس حدود شمالي آن را با جمهوري هاي آذربايجان، ارمنستان و ايالت خودمختار نخجوان مشخص ميكند. بیل: بسیار خوب. صبح شنبه (در موردش) صحبت می کنیم و زمان (ملاقات) را مشخص می کنیم. موضوع آب در شهری با هوای شرجی و آبوهوای کویری بسیار حیاتی است.

• پس از خوردن خوراکی خود زباله های خود را داخل سطل هایی که اطراف چشمه است بیاندازید. چشمه های دیدنی اطراف تبریز: چشمه آبگرم گرگه تبریز، چشمه آبگرم لیقوان، چشمه آبگرم حمام، چشمه آبگرم قلعه کندی، چشمه آبگرم تازه کند، چشمه آبگرم شالقون، چشمه آبگرم آبش احمد، چشمه تاپ تاپان، چشمه گشایش، چشمه معدنی شورسویی، چشمه معدنی ساری سو، چشمه معدنی قره پالچیق، چشمه آبگرم گله بان، چشمه معدنی جلفا، چشمه آبگرم آبرس، چشمه آبگرم الله حق، چشمه آبگرم اسب فروشان، چشمه آبگرم اردهال، چشمه آبگرم جلده بخوان، مجتمع آب گرم بستان آباد، چشمه آبگرم گوی دره، چشمه آب معدنی كندوان، چشمه معدنی کریم، چشمه آب معدنی عجب شیر و …

این آب گرم زیبا در حقیقت یک چشمه است که چند گونهی نادر ماهی نیز در آن زندگی میکنند و گیاهان کم و منحصربهفردی مانند پامچال صخرهای، مهرخوش و بادام وندلیو در آن میروید. چشمه های آب گرم روستای گرمخانه که دارای آب تقریبا شور با بوی نامطبوع هیدروژن سولفوره هستند. «عرفان خشته» سرمایهگذار اهل همین منطقه طی یک سال اخیر با وجود همه سنگاندازیها و موانعی که پیش پای او ایجاد شده بود، توانست اقدامات مناسبی را برای احیای این اثر کمنظیر طبیعی جهان انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید