۱۵ تا از شگفتانگیزترین موجودات جنگلهای آمازون!

اراضی جنگلی و مرتع (مشجر و غیر مشجر) نخواهد بود. کل طبیعتگردی سبک حدود 2 ساعت خواهد بود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان، سرهنگ عیسی گل بینی فرمانده یگان حفاظت منایع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: در پی گرم شدن هوا و وزش باد سه فقره آتش سوزی طی۲۴ ساعت گذشته در عرصههای جنگلی گلستان رخ داد که اطفای آن با کمک بالگرد و نیروهای مردمی انجام شد. به کمک ساعت هوشمند یا SmartWatch که بر روی دستش دارد میتوان این موضوع را کنترل کرد.

جالبتر اینکه در این جنگل جادهای با نام مسیر سلامت وجود دارد، این مسیر مخصوص علاقهمندان پیادهروی است و همانگونه که از نام آن پیدا است به گردشگران کمک میکند تا با پیادهروی در هوای آزاد و سالم، سلامت جسم و جان خود را تضمین کنند. چند سالی است که شهرداری گرگان در این منطقه امکانات رفاهی را فراهم آورده است تا مردم با آسودگی بیشتری بتوانند در این پارک استراحت و تفریح کنند.

به زودی متوجه میشوند جیگ ساو آنها را زندانی کرده و باید از این تله فرار کنند. به همین دلیل باید از آنها بیشتر از یک مار ترسید و با اینکه ما فکر میکنیم ممکن است آسیب کمی به ما برسانند، اما این طور نیست. بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از این آتشافروزیها عمدی است و بسیاری دیگر نیز بر اثر بیاحتیاطی رخ میدهد. این جنگل در بهار و تابستان و به ویژه در روزهای گرم و آفتابی، مملو از افردی است که از هوای شرجی و گرم شهر به این منطقه میآیند. جنگل حرا در آب و هوای گرم جنوب به وجود آمده و پوشش گیاهی آن در این نوع شرایط آب و هوایی رشد میکند.

به محض ورود به حدوده پارک تغییر آب و هوا را حس خواهید کرد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصل بهار و تابستان از این پارک زیبا دیدن کنید تا سرسبزی و زیبایی این منطقه شما را مبهوت خودش کند. درختان زیبایی مانند بلوط، شیردار، افرا، لرگ، توسکا، ممرز و انجیلی زینتبخش ایک جنگل هستند. پارک جنگلی ناهارخوران به درختان زیبا و سر به فلک کشیده اش معروف است. این آبشار ۳۲ متری دارای صدها حوضچه آهکی است که منظره بسیار زیبا و بینظیری دارد. مسیر دسترسی تقریبا جنگلی و دارای شیب نسبتا زیادی است و در بخشهایی از آن با سختی همراه است و لازم است حتما با کفش مناسب و تجهیزات کامل برای پیمایش این مسیر اقدام کنید.

امکاناتی نظیر مجتمع تفریحی، فروشگاه های متنوع، پارک کودک، محل اردو و کمپینگ، زمین های ورزشی گوناگون، نمازخانه، سرویس های بهداشتی و سیستم برق رسانی مناسب که باعث می شود تجربه بازدید از این پارک لذت بخش تر بشود. سرویس های بهداشتی، جاده آسفالت مناسب، نمازخانه، ساختمان های نگهبانی ، منطقه کمپینگ، پیک نیک، پارک کودک و زمین ورزش در جنگل النگدره تعبیه شده است. همچنین در این جنگل جادهی آسفالت زیبایی احداث کردهاند که دویدن و قدم زدن و ورزش صبحگاهی را در این جنگل مطبوع و دلانگیز کرده است. سایر زیبایی های شمال ایران را در صفحه اختصاصی آن در مجله جاباما ببینید.

برای اجاره کلبه جنگلی و اجاره اقامتگاه در لفور میتوانید از طریق وب سایت جاباما اقدام کنید. برای اجاره ویلا در کردان به سایت جاباما مراجعه کنید. در نتیجه اگر رهسپار النگدره هستید باید مسیر گرگان را در پیش بگیرید و در سمت بلوار ناهارخوران حرکت کنید تا چشم شما به تابلوی النگدره روشن شود. اگر شهرهای توریستپذیر، یک یا چند ویژگی مهم گردشگری را داشته باشند؛ گرگان همه این ویژگیهای خوب گردشگری را یکجا دارد. صدا در جنگلها محو میشود و درختان را به یک عایق طبیعی صدا تبدیل میکند. این درختان بلند، جلوه خاص و باشکوهی به این منطقه بخشیدهاند.

دیوارههای سنگی اطراف این منطقه جلوه بسیار زیبا و باشکوهی دارند که میتوانند منظره بسیار زیبایی برای عکاسی باشد. گفتیم که پارک جنگلی النگدره از آن جاهای دیدنی است که در هر زمان از سال، زیبایی و شگفتی خاصی دارد. این جنگل دیدنی در دهستان لفور از توابع شهرستان سوادکوه، قرار گرفته است. شهر شاهرود، بسطام و روستای ابر که در مسیر رسیدن به جنگل ابر قرار دارد دارای جاذبههای دیدنی زیادی از جمله مجموعه بایزید بسطامی و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی می باشد. این پارک دارای وسعتی به مساحت ۱۸۵ کیلومتر مربع و چشماندازی منحصر به فرد است و به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری کشور و همچنین پارک جنگلی شاخص شمال کشور انتخاب و معرفی شده است.

این رستوران دارای فضای زیبای مشرف به جنگل است. تمام فضای منطقه النگدره گلستان توسط داوطلبان و افراد مسئول به طور مداوم پاکسازی می شود و از این رو به ندرت در این پارک زباله ای می بینید. و حتی در این صورت ، تهیه کاتالوگ کامل از تمام پرندگانی که در این قسمت از جهان ساکن هستند ، کار پیچیده ای است. شاید بپرسید که این روستا چه ویژگیای دارد که بعد از دیدن این همه شگفتی در النگدره، باید به آنجا هم سر بزنیم؟ 4. احصایه:تا اکنون دولت افغانستان احصایه قوی در مورد نفوس انسان در خاک ندارد چه رسد که از حیات وحش احصائیه گیرد.

دامنه پرشیب جنگلی از دیگر جاذبههای این پارک است که محبوب گردشگران واقع میشود. در دامنه جنگل پوشش گیاهی ویژه و همچنین رودخانه و چشمههایی وجود دارد. پس از فرود از آبشار اول این دره، باید مسیر را ادامه داد و راه بازگشت وجود ندارد. جالب است بدانید ورود خودرو در روزهای زوج به پارک جنگلی النگدره ممنوع است؛ در عوض میتوانید در ابتدای مسیر ورودی پارک، دوچرخه کرایه کنید و در مسیری سرسبز و به یادماندنی رکاب بزنید. همانگونه که اشاره کردیم این مسیر به اندازهای زیبا و سرسبز است که میتوانید خودرو را کنار بزنید و همراه همسفرتان پیاده در مسیر النگدره قدم بزنید و حسابی عاشقی کنید.

در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره میکنیم. منقار طوطی مکائو بسیار قدرتمند است، به طوری که قادر است به وسیلهٔ آن انواع دانهها را به آسانی بشکند. در داخل جنگل و در قسمتهای مختلف نزدیک به آبشارها، کلبههای جنگلی با امکانات متعددی وجود دارند که میتوانید اقامت در دل طبیعت را تجربه کنید. در این جنگل شما میتوانید در کلبههای جنگلی و یا اقامتگاههای اطراف جنگل ساکن شوید.

کلبههای جنگلی متنوعی در لفور وجود دارد که معمولا امکانات اولیه را در خود جای دادهاند. این جنگل به دلیل داشتن آبشارهایی با چشمانداز بینظیر در لیست بهترین جنگل های ایران جای میگیرد. برخی از جنگلها به ویژه متنوع هستند برای مثال جنگلهای استوایی گینه نو بیش از 6 درصد از گونههای گیاهی و جانوری جهان را در خود جای داده اند. از گونههای جانوری این منطقه میتوان خرس قهوهای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز ،شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نامبرد.

به گزارش گلونی جنگل النگدره گرگان یکی از زیستگاههای ارزشمند گونههای جانوری است. جنگل آمازون نامزد قرار گرفتن در فهرست عجایب هفتگانه جدید است. در 20 آوریل سال 1925 فائوست به همراه پسربزرگش جک فائوست و دوستش رالیق ریمل به اعماق جنگلهای آمازون رفت تا به عجایب ناشناخته آنجا پی ببرد. قدمت دیوار دفاعی گرگان به ۱۷۰۰ سال پیش میرسد و از ناحیه گمیشان تا کوه های گلیداغ ساخته شده است.

در طول 10 سال اول پروژه 200 ساله، بیش از 2/5 میلیون درخت کاشته شده است.جنگل بزرگ Trossachs یکی از جوانترین جنگلهای جهان است و قرار است یکی از بزرگترین جنگلهای چند قرن اخیر باشد. بوداگرایی به عنوان دین پاکان یا Ārya dhrama در نظر گرفته میشد و یکی از ادیان شرمنی موجود است و با ۳۵۰ میلیون پیرو یکی از ادیان اصلی جهان به شمار میآید. اگر در بابلسر اقامت دارید، تنها ۷۵ کیلومتر با جنگل مورد نظر فاصله دارید و از مسیر بابلسر به بابل و جاده گنج افروز به سمت لفور حرکت کنید. در واقع بسیاری از گیاهان این منطقه اگر در سایر نقاط جهان روییده بودند، تا به امروز منقرض میشدند.عکاس: فائزه کابلیاگرچه در طول سالهای طولانی، بخش قابل توجهی از این منطقه از بین رفته است، همچنان نمونههای برجستهای از گیاهان در این جنگلها دیده میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید