10 مقصد جذاب برای سفر یک روزه اطراف اصفهان + عکس و ویدیو

این فضای سبز و چشم انداز طبیعی که بسیار مورد توجه گردشگران است از امکانات جاده ای مناسبی برخوردار بوده همچنین دارای سکو های نشیمن و آلاچیق و سرویس های بهداشتی برای مسافرانی که به این نقطه سفر می کنند می باشد. استان چهارمحال بختیاری که در زمره خوش آب و هوا ترین استان های ایران قرار دارد بسیار در مرکز توجه این افراد قرار دارد و در ادامه ما قصد داریم یکی از جاذبه های این شهر به نام چشمه دیمه که در شهرستان گوهرنگ واقع شده است را به شما معرفی کنیم. از جاذبههای طبیعی و گردشگری استان چهار و محال و بختیاری میتوان به آبشارهای خروشان و طبیعت بکر اطراف آن، آببندان ها، باتلاق ها و تالابهای طبیعی که محل کوچ بسیاری از پرندگان مهاجر و بومی است و همچنین چشمههای جوشان و غارهای اعجابانگیز آن اشاره کرد که بهیقین بازدید از این مکانها میتواند خاطرات زیبا، بهیادماندنی و شادی را برای شما و همراهنتان رقم بزند.

طبیعت بکر و شگفتآور اطراف آبشار و سرعت آبی که به شدت از دل کوه با ارتفاع 100 متری به پایین فرو میریزد زیبایی و هیجان منطقه؛ جریان رودخانه کارون، شالیزار و باغهای اطراف را دوچندان کرده است. با آب وهوای معتدل و ییلاقی این منطقه و طبیعت بکر آن میتوانید بهترین لذت سفر خود را تجربه کنید. ای فرهاد تو را با شربت تلخ هجران میباید ساخت. احتمال دارد ساخت این غار مربوط به اوایل دوران پارتها (اشکانیان) باشد زیرا پیروان آیین میترا در غارها به عبادت میپرداختند و دلیل دیگر برای اثبات آن، وجود آبشار در کنار این غار است.

البته این فرضیه نیز وجود دارد که این غار در روزگاران قبل از ورود آریاییها ساخته و در زمان پارتها توسعه یافته زیرا پیروان میترائیسم مکانهایی را برای ساخت معابد در نظر میگرفتند که از گذشته مقدس و قابل احترام بودند و شاید پارتها نیز این مکان را به دلیل تقدس در نزد ایرانیان پیش از خود، انتخاب کرده باشند. رودخانه اخیر به سمت دشت ارمند پیش می رود تا در آنجا به کارون ملحق شود. شاید شما هم هیجان فراوانی برای سفر به این شهرستان و چشمه جادوییاش داشته باشید؛ اما پیش از هرچیز بهتر است بیشتر با این چشمه آشنا شوید؛ زیروبمش را بشناسید و رازهای پنهانش را کشف کنید تا سفر لذتبخشتری را تجربه کنید.

از ونک تا چشمه حدود سه ساعت راه میباشد. استفاده از کفش مناسب را بههیچوجه فراموش نکنید و حسابی مراقب باشید که لیز نخورید.برای عبور از طول دره در برخی نقاط باید وارد آب شوید و اگر به ورزشهای آبی علاقه دارید، حتما در بخشهای پرعمق، شیرجه بزنید و شنا کنید.پس از گذر از چشمه پنجعلی، مسیر تنگ میشود و برای ادامه راه باید کوهنورد یا صخرهنورد حرفهای باشید. تاریخ این قلعه به دوره اشکانی برمیگردد و در دوره های ساسانی و پس از اسلام نیز مورد استفاده قرار کرفته است. به امید آنکه تلاش های مجدانه ایران هتل آنلاین برای شناساندن جاذبه های طبیعی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری بتواند زمینه سفرهای هوشمندانه را به استان توسعه دهد و شناخت بیشتر این استان و استقبال بی نظیر از زیباییهای نهفته آن مورد استقبال بینظیر گردشگران اهل طبیعت قرار گیرد.

هوای مطبوع، آسمان آبی، منظرههای چشمنواز، این مکان را در ردیف جاذبههای با ارزش استان چهار محال و بختیاری قرار داده است. آب این چشمه در زمره مفیدترین و در عین حال پرخاصیت ترین آب های جهان قرار گرفته و کارخانه آب معدنی کوهرنگ نیز از آب این چشمه استفاده می کند. حدودا ۱۰ % از کل آبهای رودخانه های کشور توسط چشمه های زردکوه تامین می شود. به گزارش خبرنگار مهر، استان چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای جنوب غربی کشور است که در بالاترین نقطه رشته کوه زاگرس قرار دارد.

استان چهارمحال و بختیاری از مناطق خوش آبوهوا، سرسبز و کوهستانی کشور به شمار می رود. اردل در فاصله ۸۶ کیلومتری بروجن و ۷۵ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد، در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. همانطور که از نام آبشار دره عشق پیداست از زیباترین مناطق دیدنی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می شود که در 130 کیلومتری شهرکرد، شهرستان اردل واقع شده است. چهارمحال که منطقه روستانشین بین اصفهان و بختیاری است که شامل چهار بخش لار، گندمان، میزدج و کیار است. این غار در نزدیکی شهر حبیبآباد از توابع شهرستان برخوار در فاصله ۳۳ کیلومتری شمال شرقی اصفهان و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

آبگرم گاو میش گلی در شهر سرعین و در ارتفاع 1940 متری از سطح دریا واقع شده که پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت میباشد و آبدهی آن 140 لیتر در ثانیه و دارای استخری روباز به مساحت 400 متر با عمق 130 سانتی متر که آب آن به صورت دائمی و جوشان در جریان است, دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض 46 درجه سانتی گراد است.

این غار با طول ۳۰۰۰ متر و عمق ۵۰ متر، از تالارهای متعدد تشکیل شده است. آثاری همچون ظروف سفالی و سکه از دوران پس از اسلام در این غار به دست آمده که بیشتر مربوط به دوران سلجوقیان و ایلخانان است و به طور حتم کاربرد این غار در دوران پس از اسلام بیشتر به عنوان پناهگاه و اهداف نظامی بوده است. چشمانداز زیبا، دشتها و مراتع سرسبز، درختان بلند و صدای آواز پرندگان چیزی است که در آن حوالی به وضوح حس میشود و با استراحت کردن در آنجا از هیاهوی شهر به دور خواهید بود.

لذت بردن در دل طبیعت و سپری کردن اوقاتی خوش زیر سایه درختان و کنار چشمه همراه با دوستان و نزدیکان می تواند روز خوبی را برایتان رقم بزند. کسی که در دنیا با ایمان و عمل صالح و اطاعت و ولایت ائمه اطهار (ع) راهی برای خود باز نکرده است، از آبشخوار آب حیات و زندگی معنوی و از چاشنی ولایت محروم است، او سیاه چهره و له له زنان در تشنه کامی فرود می رود؛ و صاحبان ولایت و محبان، سپیدچهره و سیراب هستند. البته در عین حال پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناکترین آبشارهای ایران و حتی دنیا تبدیل کرده است.

بهترین زمان برای دیدن آبشار هفت چشمه فصل تابستان است و بازدید از آن در فصول بارندگی به علت بالا آمدن سطح آب مناسب نیست و عبور از بین صخرهها بسیار سخت خواهد بود. این منطقه از چندین چشمه جوشان و زیبا با آبهای بسبارخنک و گوارا تشکیل شده است و جایی بسیار زیبا برای گذران و اتراق گردشگران است. شما با عبور از مسافتی حدود 1 کیلومتر پس از روستای شرق آباد می توانید به آن برسید. کویر ورزنه بهعنوان نگین شرق اصفهان، از مقاصد جذاب طبیعتگردی در فصل پاییز و زمستان به شمار میرود که بزرگترین سایت تفریحی کویری ایران را در خود جای داده است.

چشمه آب معدنی خمده در فاصله 120 کیلومتری از تهران و از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه است. ابتدای مسیر البته چندان مشکل نیست اما در بخش انتهایی آن اوضاع کمی متفاوت است و نیازمند به راهنماییهای کمی حرفهای دارید. اگر کمی خوش شانس باشید می توانید چارهای عشایر را نیز ببینید و از نزدیک با شیوه زندگی کوچ نشینی آشنا شوید. گاییز نیز فصل خوبی برای دیدن این چشمه است اما ممکن است مسیر رسیدن به چشمه دیوآسیاب یخ بندان باشد و هوا کمی سردتر از حد انتظار شما باشد پس باید با پوشش مناسب به آنجا بروید. منطقه آزاد ماکو – خبرماکو- چشمه ثریا در شمالیترین نقطه جغرافیایی ایران بین مرز ایران و ترکیه در استان آذربایجان غربی و از توابع شهرستان ماکو است.

این غار یکی از غارهای غیرآهکی استان اصفهان است و شهرت آن نیز بیشتر به دلیل گِلی بودن آن میباشد و به نظر میرسد این غار در اثر نفوذ آب رودخانه در زمانی که بستر آن ۵۰ متر بالاتر از مسیر کنونی آن بوده، ایجاد شده است. به اعتقاد اهالی منطقه روزگاری فریدون پیشدادی به خاطر ستم ضحاک در کوهها پنهان بوده و مدتی نیز در این غار سکونت داشته است به همین دلیل این غار به نام فریدون معروف گشته است.

8- خلود: به هر حال از آنجا که ارزش نعمت هنگامى است که، جاودانى باشد، بهشتیان را از این نظر آسوده خاطر ساخته، مى فرماید: «أنتم فیها خالدون؛ شما جاودانه در آن خواهید ماند.» (زخرف/ 71) مبادا فکر زوال نعمت خاطر آنها را مکدر سازد و از آینده نگران کند. چشمه دیمه نیز یکی از چشمه های زردکوه می باشد که سرشاخه اصلی زاینده رود است. چشمه دیمه یکی از سرشاخه های اصلی رودخانه زاینده رود قبل از ایجاد تونل کوهرنگ بود و در ۱۰ کیلومتری چلگرد (کوهرنگ) در کنار روستایی با همین نام واقع شده است. دیدنی های سرعین تنها محدود به چشمه های آبگرم و مکانهای زیبا نیست.

آبگرم قهوه سویی سرعین از نظر رده بندی شیمیایی جزء آبهای بیکربناته سدیک و کلروره کلسیک آهن دار میباشند آبها در نتیجه تأثیر گاز کربنیک در اکسیدها، هیدرات ها و کربناتهای آهن در محیط احیاءکننده بوجود میآیند, در ترکیب آبهای گرم سرعین آهن سیلیسی و انیدرید کربنیک (CO2) موجود میباشد لذا طعم فلزی ترکیبات آهن و گزندگی دی اکسید کربن را دارد در روی سنگهای مخزن و مجرای آب رسوب زرد و قرمز رنگی وجود دارد که حاکی از وجود اکسید آهن است این آبگرم بر خلاف تصور همگان، فاقد گوگرد و گاز H2S بوده و بنابراین بی بو میباشد.

آبگرم معدنی شهرستان فردوس بر بالای کوهی که آبگرم از آن جریان دارد قرار دارد و آثار برج و بارو در آن مشاهده میشود که بیانگر قدمت تاریخی آبگرم معدنی فردوس است. در این خانه تمامی لوازم شخصی آیتالله طالقانی و سیر تاریخی زندگی او قابل مشاهده است. به دلیل قرارگرفته شدن غار در درهای عمیق و باریک و پر از برف قندیل ها و توده های عظیمی از یخ به صورت دائمی مشاهده می شود. در این مسیر از هوای مطبوع، آسمان آبی و باغ های سرسبز میتوانید لذت سفر خود را چند برابر کنید. این پیست مجهز به سیستم های بالابرنده است.

0 دیدگاه دربارهٔ «10 مقصد جذاب برای سفر یک روزه اطراف اصفهان + عکس و ویدیو;

دیدگاهتان را بنویسید